Dom 45.5/4 w Ćwiklicach koło Pszczyny

Projekt domu jednorodzinnego 45.5/4 w Ćwiklicach koło Pszczyny od początku posiadał wytyczne względem lokalizacji na działce – w obliczu wszechobecnej zieleni (drzewa i krzewy) pozostało nam tylko wstawić go w zamian za wyburzany obiekt gospodarczy, aby zostawić to, co wyrosło wcześniej w ogrodzie.

Inwestor od początku miał pomysł jak wykorzystać wnętrza jakie utworzyły wieloletnie nasadzenia.

Bryła budynku przykryta została dwuspadowym dachem o stromych połaciach, narzuconych przez Plan Miejscowy oraz kontekst okolicznych zabudowań. Jego nierównej długości połacie od strony południowej kształtują podcienia, łączące taras główny oraz bardziej kameralny, wzdłuż wschodniej granicy działki.

Taras po stronie wschodniej stanowi też najbardziej charakterystyczny element budynku, czyli drewniane rusztowanie podpierające wysunięty dach. Na tą bardzo zieloną, chociaż zacienioną stronę, otwierają się duże przeszklenia strefy kuchni i jadalni oraz antresoli nad strefą dzienną. Nad zachodnią, wejściową częścią budynku wysunięto poddasze. Ukształtowane w ten sposób podcienie wejściowe już od wjazdu kieruje na strefę wejścia do domu oraz otwiera widok szerzej, w głąb dziko porośniętego ogrodu.

Data:

luty 2022

Funkcja:

mieszkaniowa 100%

Inwestor:

prywatny

Konstrukcja:

PAPKON

Status:

pozwolenie na budowę

Tagi: