Przedstawiamy projekt dla bardzo wymagających i trudnych klientów- dla nas samych.
Kotouch powstał z kostki. Domu-kostki z lat ’70 XX wieku. Typowy „dom-kostka” cierpi na typowe dla tego rodzaju budynków problemy – takie jak:
– przechodnie pokoje
– bardzo określony układ ścian nośnych ograniczający elastyczność adaptacji rzutu
– wejście do domu od podwórza, nie od drogi (w związku z wcześniejszym charakterem zagrodowym zabudowy)
– strop odcinkowy z bloczków betonowych o niskiej nośności nad parterem (gdy myśli się o adaptacji strychu na poddasze użytkowe)
– wysoki parter ze schodami zewnętrznymi.
Wykorzystanie budynku w naszych prywatnych celach wymagało wprowadzenia drobnej rewolucji. Zmianą rzucającą się najbardziej w oczy względem „kostki źródłowej” jest drewniana część wejściowa domu w formie ażurowo osłoniętej wiaty. Drewnianej zarówno w kwestii wykończenia (deski docelowo mają poszarzeć, jak na okolicznych stodołach), jak i konstrukcji (rozbudowa oraz nadbudowa domu wykonana została w technologii szkieletu drewnianego).
Ponad dachem wiaty wystaje zaś „ucho”, w którym znajduje się antresola zapewniająca w sypialni widok na zielone korony drzew (na to poczekamy jednak do wiosny…).
Budynek na zewnątrz ma podwójną naturę. Jest częściowo murowany i trochę drewniany. To, co wcześniej istniało (parter i podpiwniczenie) wraz z częścią podniesionego poddasza oddzieliliśmy materiałem elewacji od tego, co dobudowane (wiata i klatka schodowa). Front budynku jako w całości drewniany, szary, został wykończony drewnem – w formie elewacji wentylowanej oraz pionowych elementów tworzących ażurową osłonę wiaty. Część w obrysie istniejącego budynku pokryta została tynkiem z czesaną, pionową fakturą, nawiązującą do układu desek na elewacji oraz linii na pokryciu dachowym. Podmurówka części drewnianej, a jakże inaczej – szara, to bloczki betonowe ułożone pionowo. Podmurówka otacza dom od strony południowej jako osłona pochylni dla wózka. Całe to stonowanie elewacji przełamuje ciepły kolor stolarki okiennej.
luty 2022
mieszkaniowa 100%
prywatny
Jan Dworzycki
w realizacji